Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde kâin kent, vakit kaybetmeden ardından korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına katılmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en filinta yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste beyit sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar bâtınin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca katı çok medeniyete beyit sahipliği yapan bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile epey pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden filinta 13 yeri sizin bâtınin listeledik. şayet siz bile yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede önem vadi surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin de çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten huzur alanlar bâtınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem vadi katıksız kavara deposundan binlerce yıldır çıdem alevler müstamel Palikarya Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline elemr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek saksılı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi katman dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 katman şeşndan alevler saçhamur devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi katman dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek bâtınin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde önem alır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında önem alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda top el prodüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğkonutirilmiştir. Sabık zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının önem aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey cepheında ise çıkıntı halinde bir demir önem alır. Bu demirin konulevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek ruz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında önem alıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgili olmayan yek eser olmasının canipı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir strüktürlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde koruma şeşna alınmıştır.

Antalya transfer

Kemer transfer

Leave a Comment

https://bilgisayar.name.tr/ https://ispanyolcaceviri.name.tr/ https://bingolyoreselyemekler.name.tr/ https://zekasorulari.name.tr/ https://hacklink.name.tr/ Seo Fiyatları IQos Heets
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al